Nažalost u Hrvatskoj učenici pokazuju trend smanjenja prirodoznanstvene pismenosti što nam, kao društvu, nikako ne ide u prilog. Razlog tome su uz, one očite, ekonomske faktore, i stavovi. I dok se ekonomski izazovima može doskočiti stipendiranjem učenika iz materijalno depriviranih sredina, izmjena stavova malo je složenija priča. Utjecati na stavove o STEM zanimanjima i vještinama potrebno je početi u što ranijoj dobi te ih nastaviti kroz cijeli život.
Važna karika u ovom procesu pozitivnog stava o STEM-u su organizacije civilnog društva. Djelovanjem udruga koje se bave popularizacijom znanosti, edukacijom djece i mladih i posredovanjem između odgojno-obrazovnog sustava i znanstvenih institucija udruge postaju katalizator koji mlade usmjeravaju ka STEM području.
Prvi specifični cilj projekta je stimuliranje inovativnih načina mišljenja, podučavanja i komunikacije STEM-a u organizacijama civilnog društva. Kroz planirane studijske posjete, edukacije za jačanje vještina i razmjenu iskustava s etabliranim EU institucijama koje se bave popularizacijom znanosti ojačat će se kapaciteti udruga za dalji rad.
Drugi specifični cilj projekta odnosi se na razvoj prirodoznanstvene pismenosti kroz popularizaciju STEM-a putem povezivanja organizacija civilnoga društva i obrazovnih ustanova.
U sklopu projekta planirana je i medijska kampanja naziva “Poznati za STEM”. U sklopu medijske kampanje znanstvenici će objašnjavati neke od STEM koncepata koje poznate osobe iz javnog života (kultura, sport, umjetnost, glazba,…) svakodnevno koriste. Spoj medijski eksponiranih osoba i znanstvenika koji objašnjavaju znanstvene koncepte putem video uradaka koji se distribuiraju u medijski prostor uspješna je metoda popularizacije znanosti.
Projektom se planira provedba 35 višednevnih radionica, namijenjenih vrtićima, osnovnim i srednjim školama na teritoriju Istarske, Primorsko-goranske, Karlovačke, Varaždinske i Osječko-baranjske županije. Planira se obuhvatiti 900 djece i mladih. Provedbom 10 znanstvenih sajmova obuhvatit će se preko 5.500 ljudi od čega se očekuje 15% vrtićke populacije, 55% školaraca i 30% odraslih.
Projektom će se nastojati povećati znanstvena pismenost svih struktura stanovništva što dugoročno doprinosi i boljitku društva u cjelini.